54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı sona erdi

2018-02-19 16:14:14

Üç gün süren 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı dün öğleden sonra Almanya'nın Münih kentinde sona erdi.

Konferansa, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin Ulusal Halk Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Fu Ying, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere Başbakanı Theresa May, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başta olmak üzere yaklaşık 500 lider ve temsilci katıldı.

Çin Ulusal Halk Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Fu Ying konferansta yaptığı konuşmada, Münih Güvenlik Konferansı'nda nükleer risk konusunda duyulan kaygılara karşı, Çin'in nükleer silah kullanacak ilk ülke olmama ilkesini izlediğini yineledi.

Çin'in küçük çapta bir nükleer silah deposuna sahip olduğunu ifade eden Fu Ying, Çin'in savunma ile caydırıcılık ilkelerine sadık bir milli savunma politikası izlediğini de hatırlattı.

Fu Ying, Çin'in nükleer silah kullanan ilk ülke olmama ilkesine bağlı kaldığını, bunun yanı sıra nükleer silaha sahip olmayan devlet veya nükleer silahtan arındırılmış bölgelere karşı hiçbir koşulda nükleer silah kullanmayacağı taahhüdünde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Nükleer alanındaki gelişmelere dair riske ve duyulan endişelere katıldığını ifade eden Fu Ying, bugüne dek bir nükleer savaşın çıkması önlenmiş olsa da, konuyla ilgili tehditlerin arttığına işaret etti.

Fu Ying, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi Çin, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın küresel istikrarı korumak, nükleer silahların yayılmasını önlemek ve silahsızlanmayı sağlamak için çaba göstermeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

Fu Ying, ayrıca Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması'na (CTBT) destek verdiklerinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor