Filistin'den BM'ye çağrı

2018-02-19 14:57:04

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ni iki devletli çözüm temelinde Filistin-İsrail barış sürecini canlandırmaya çağırdı.

Maliki dün Batı Şeria'da yer alan Ramallah kentinde yaptığı açıklamada, ABD'nin İsrail'i etkin şekilde korumaya çalıştığı bir dönemde, Güvenlik Konseyi'nin Filistin'i ilgilendiren kararlarını yerine getirmek ve Filistin halkının yasal haklarını korumak için gerekli tedbirler alıp, Filistin halkına olan hukuki ve adil sorumluluklarını hayata geçirmesi gerektiğini açıkladı.

Maliki, Filistin halkının adil olmayan muamele görmesini ve İsrail'in Yahudi yerleşim merkezi inşasını engellemek için öncelikle Filistin'in BM'in tam üyesi olarak tanınması gerektiğini kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Güvenlik Konseyi'nin yarın düzenleyeceği toplantıda konuşma yapacak. Abbas'ın konuşmasında, Filistin-İsrail barış sürecinde gelinen son durum hakkında bilgi vermesi ve özellikle Filistin'in bu süreçte yalnız kalmasına karşı çıkması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıştı. Bu eylem, Filistin'in büyük tepkisine yol açtı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor