António Guterres'den dünyaya dayanışma çağrısı

2018-02-17 16:00:06 CRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres uluslararası topluma Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun, Ortadoğu'daki karışıklık ve internette güvenlik riski gibi ortak tehditlere karşı birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.


  54. Münih Güvenlik Konferansı dün başladı. Konferansta konuşan BM Genel Sekreteri António Guterres, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silah çalışmalarının BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına aykırı olduğunu ve uluslararası toplumun bu kararlara göre yaptırım tedbirleri alarak, soruna diplomatik yolla çözüm sağlaması gerektiğini belirtti.


      António Guterres, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan barışçıl bir şekilde arındırılması için Kuzey Kore ile ABD arasında anlamlı bir diyalog sağlanması gerektiğini vurguladı. Guterres, uluslararası toplumun bu sorunu barışçıl yolla çözme fırsatını kaçırmaması gerektiğini kaydederek, silah zoruyla yapılan bir müdahalenin felaketle sonuçlanacağı uyarısında bulundu.


       BM Genel Sekreteri Guterres, Ortadoğu'daki karışıklığın hâlâ sürmesinin de dünya için ayrı bir tehdit olduğuna işaret etti.


Guterres, Filistin-İsrail barış sürecinin çıkmaza girdiğine, Suriye'de yeni bir krizin ortaya çıktığına ve Körfez ülkelerinde anlaşmazlığın kaldırılamadığına dikkat çekti.


Ortadoğu'daki durumun kötüleşmesi ihtimalinden kaygı duyduğunu ifade eden Guterres, hem dünyada hem bölgede etkili olan ülkelerin görüş ayrılıklarını kenara koyarak, çözüm için birlikte çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.


      İnternette güvenlik sorununa da değinen António Guterres, hükümet, özel şirket, sivil toplum kuruluşları ve aydınların bir araya gelerek internet güvenliğini sağlamak için gerekenleri ele almaları gerektiğini belirtirken, BM'nin de bu çalışmalar için platform sunmaya hazır olduğunu dile getirdi.


António Guterres ayrıca, iklim değişikliği, adaletsizlik ve mülteci sorunu gibi konulardaki fikirlerini de paylaştı. Guterres, küresel sorunların ancak küresel dayanışmayla çözülebileceğini kaydederek, uluslararası toplumun çok taraflılığa ihtiyaç duyduğunu ve ülkelerin ortak tehditler karşısında dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı.

Ortadoğu'daki jeopolitik kriz, silah kontrolü ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun gibi konuların ele alınacağı Münih Güvenlik Konferansı 16-18 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor.


Konferansa António Guterres, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in aralarında bulunduğu 500 kişi katılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor