Özbekistan ve Türkiye teröre karşı işbirliğini geliştirecek

2018-02-16 14:41:55 CRI

Özbekistan ve Türkiye teröre karşı işbirliğini geliştirecek

Interpol Daire Başkanı Lütfi Çiçek, Özbekistan'da İçişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Genel Müdürü Oktam Muradov ve Interpol Özbekistan Daire Başkanı Rustam İsrailov ile bir araya geldi.

Özbekistan İçişleri Bakanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Çiçek ve beraberindeki Türk heyeti, Özbek emniyet yetkilileriyle yaptığı görüşmede, taraflar arasında çağdaş tehditlere karşı mücadelede işbirliğinin geliştirilmesi konularını görüştü.

Açıklamada, Özbekistan ile Türkiye arasında ticari-ekonomik, turizm, spor, bilim-teknik ve kültür alanlarında olduğu gibi güvenlik ve emniyet alanlarında da sıkı işbirliğinin kurulduğu belirtildi. Uluslararası terör, ayrımcılık, bölücülük, yasadışı uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi suçların giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada, bu çerçevede Türk ve Özbek emniyet kurumlarının ortak faaliyetlerinin artırılması ve işbirliğinin daha üst düzeye çıkarılmasının önemine işaret edildi.

Silahlı çatışmaların devam ettiği Suriye ve Irak'taki terör örgütleri saflarında savaşan şahısların kimliklerinin tespit edilmesi, onların uluslararası arama listesine dâhil edilmesi ve yakalanmasının emniyet kurumları ve Interpol görevlilerinin önemli işlevlerinden olduğu belirtilen açıklamada, bu noktada güç ve imkânların birleştirilmesi, sürekli olarak karşılıklı bilgi değişimi ve terörle mücadele için ortak faaliyetlerin yapılmasının önemine işaret edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor