Kuveyt'teki konferansta Bağdat'a 30 milyar dolar yardım teklifi

2018-02-15 14:28:50 CRI

Kuveyt'teki konferansta Bağdat'a 30 milyar dolar yardım teklifi

Kuveyt'te yapılan "Irak'ın yeniden imarı" konulu konferansın son gününde Bağdat yönetimine 30 milyar dolar yardım teklifi verildiği bildirildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Danışmanı İhsan Şammari, yaptığı yazılı açıklamada, "Kuveyt'teki konferansta Irak'a yatırım, bankacılık kolaylığı ve bağış olmak üzere mali destek miktarı 30 milyar doları buldu." dedi.

Türkiye, bu çerçevede 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıklarken, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla Irak'ın yeniden imarı için 1 milyar dolarlık yardımın yanı sıra, 500 milyon dolar ek ödeme ile ülkenin ihracatını finanse etme taahhüdünde bulundu.

Katar, 1 milyar dolarlık yatırım ve kredi desteği sunarken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İslam Kalkınma Bankası'nın 500'er milyon dolar finansman desteği sağlayacağı belirtildi.

Finlandiya Ticaret Bakanlığı da, mayınları temizleme alanında 10 milyon dolar ödeyeceği sözü verirken, Malezya da 100 bin dolar yardımda bulunacağını kaydetti.

Kuveyt'te Irak'ın yeniden imarı temasıyla başlayan konferansa, 70'ten fazla bağışçı ülkeden 2 bin 300 şirket ve uluslararası kuruluş katıldı.

Iraklı yetkililer, IŞİD'den kurtarılan ülkenin batı ve kuzey bölgelerinin yeniden imarı için 88,2 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor