Kim Yong-Nam ve Moon Jae-in bir araya geldi

2018-02-10 15:42:14

Kim Yong-Nam ve Moon Jae-in bir araya geldi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Kim Yong-Nam dün Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'le kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

KDHC Merkezî Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Kim Yong-Nam, Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninden önce Güney Kore tarafından düzenlenen karşılama etkinliğinde Moon Jae-in'le görüştü. İki tarafın birbirine karşı samimi olduğu gözlemlendi. Görüşmenin ardından liderler, aile fotoğrafı çektirdiler.

Kim Yong-Nam liderliğindeki KDHC heyeti, dün Güney Kore Incheon Uluslararası Havalimanı'na ulaştı, aynı gün akşam düzenlenen PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılmıştı.

Bahsi geçen heyette ayrıca, KDHC iktidar partisi olan İşçi Partisi Merkez Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong, Ulusal Spor Komitesi Başkanı Choe Hwi ile Anavatanın Barışçıl Birleşimi Komitesi Başkanı Ri Son Gwon da bulunuyor.

Öte yandan, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı sarayı olan Mavi Çinili Köşk'ten verilen bilgiye göre, KDHC lideri Kim Jong-un'un özel elçisi sıfatıyla heyette bulunan Kim Yo Jong,Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'i Kuzey Kore'ye ziyarete davet etti.

Davete Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'den yanıt geldi. Moon Jae-in görüşmede yaptığı konuşmada, Kuzey Kore ziyareti için önümüzdeki günlerde şartların sağlanması gerektiğini belirtti. Moon, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için Kuzey Kore ve ABD arasındaki diyalogun mümkün olduğu kadar erken yapılması, Kuzey Kore'nin ise bu konuda olumlu adımlar atması gerektiğini kaydetti.

Görüşmede ayrıca, Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları vesilesiyle Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki barışçı uzlaşma atmosferinin devam ettirilmesi, mevcut diyalog ve işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda mutabık kalındı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor