ABD: Kore Yarımadası'nda çözüm diplomatik yolla sağlanmalı

2018-02-08 11:24:36 CRI

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kore Yarımadası'nda yaşanan sorunun esas çözümünün diplomatik yol olduğunu ve bunun için daha fazla diplomatik çaba gösterdiklerini belirtti.


Mattis dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin Kore Yarımadası sorunu hakkında daha fazla diplomatik çaba gösterdiğini ve BM Güvenlik Konseyi tarafından buna ilişkin birçok karar alındığını hatırlattı.


Mattis, uluslararası toplumun Kore Yarımadası'ndaki sorun konusunda ortak görüşe sahip olduğunu ve bunun sorunun diplomatik yolla çözülmesi için çalışıldığını gösterdiğini dile getirdi.


Japonya'yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, dün Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yle görüştükten sonra verdiği demeçte, ABD'nin önümüzdeki günlerde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KHDC) bugüne kadar en sert ekonomik yaptırımları uygulayacağını söyledi.


Pence ayrıca, ABD'nin Japonya ve Güney Kore gibi ittifak ortaklarıyla Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için çalışacağını sözlerine ekledi.


Pence ve KDHC Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Kim Yong-nam, yarın Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılacak. Bu sırada ABD ve KDHC yetkilileri arasında herhangi bir “diyalog” olup olmayacağı merakla bekleniyor.


Pence Japonya ziyaretinden önce verdiği demeçte, Kış Olimpiyat Oyunları esnasında KDHC yetkilileriyle görüşme ihtimalini dışlamadıklarını belirtmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor