Brundi: “Afrika Birliği'nde Çin'in yeri doldurulamaz”

2018-02-07 11:32:34 CRI

Brundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, Batılı basında yer alan “Çin Afrika Birliği binasını dinliyor” şeklindeki haberin “asılsız” olduğunu belirtti.

30. Afrika Birliği Zirvesi başlamadan önce bazı Batılı basında “Çin Afrika Birliği binasını dinliyor” şeklinde haber yer aldı.

Brundi Devlet Başkanı Nkurunziza dün Çin basınına verdiği demeçte, Çin'in Afrika Birliği için yeri doldurulamaz işbirliği ortağı haline geldiğine işaret etti.

Nkurunziza, Batılı basında yer alan “Çin Afrika Birliği binasını dinliyor” şeklindeki haberin, Çin-Afrika ilişkilerini bozmak için kullanılan bir yöntem olduğunu söyledi.

Nkurunziza, bazı Batılı basın kuruluşlarının medyayı “diğer ülkeleri bölme, nefret ve savaşı kışkırtmanın aracı” olarak gördüklerine dikkat çekti.

Batılı medyanın bu hilesinin işe yaramayacağını vurgulayan Nkurunziza, “Çin ve Afrika'nın karşılıklı saygı ve fayda ilkeleri temelinde ilişkilerini geliştirdiklerini, Çin'in birçok Afrika ülkesinin önemli işbirliği ortağı olduğunu,” dile getirdi.

Nkurunziza ayrıca, Brundi hükümeti adına Çin'e uzun zamandan beri uluslararası toplumda Brundi'den yana olduğu için teşekkür etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor