Rusya: Suriyeli muhalif grupların kongreye katılmaması siyasi hatadır

2018-02-01 10:47:29

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya'nın Suriyeli bazı muhalif grupların Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmayı reddetmesinin siyasi bir hata olduğunu kaydetti.

Mariya Zaharova, dün düzenlenen basın toplantısında, maalesef Suriyeli bazı muhalif grupların son anda Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmayı reddettiğini ve bu grupları ikna etmek için Rusya'nın kongre açılış tarihini uzatmaya çalıştığını, ancak yine de durumu değiştiremediğini belirtti.

Mariya Zaharova, Suriye'nin ilgili taraflarının Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde geniş görüşme gerçekleştirdiğini ve barışa yeniden kavuşmak için önemli adım attığını hatırlattı. Mariya Zaharova, Soçi'de düzenlenen kongrede elde edilen sonuçların Suriye Sorunu Cenevre Görüşmesi ve Astana Barış Görüşmesine katkı sağlayabileceğini ümit ettiklerini ifade etti.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi 30 Ocak tarihinde Rusya'nın güney bölgesinde yer alan Soçi kentinde düzenlenmişti. Katılımcılar ortak bildiri yayınlanmış ve Suriye Anayasa Komitesi'nin kurulmasını kararlaştırmıştı.

Rusya medyasında yer alan habere göre, Suriye'den çeşitli çevrelerden 1500 temsilci kongreye katıldı ancak bazı muhalif gruplar ile Kürt partisi kongreye temsilci göndermedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor