Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Soçi bildirgesini açıkladı

2018-01-31 14:32:50 CRI

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, 30 Ocak'ta Rusya'nın Soçi kentinde toplandı. Toplantı bitiminde yayımlanan ortak bildirgede, Suriye Anayasa Komitesi'nin kurulması ve komite için 150 adayın belirlenmesi kararlaştırıldı.

Ortak bildirgede, tüm tarafların Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne, Suriye halkının kendi geleceğini seçimle tayin etme hakkına saygı göstermeleri ve bu konuda herhangi bir dış müdahaleye izin verilmemesi çağrısı yapıldı.

Suriye'de mevcut çatışmanın bir an önce sonlandırılması, BM ve ilgili uluslararası insani yardım örgütlerinin Suriye'nin yeniden yapılandırılmasına katkı sağlamaları gerektiğine değinilen ortak bildirgede, Suriye'de anayasa hazırlanmasını reform çalışmalarının yürütülmesini öngören anayasa komitesinin kurulması ve komite için 150 adayın belirlenmesi kararlaştırıldı.

Bahsi geçen 150 kişilik aday listesinin BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'ya verileceğine işaret edilen ortak bildiride, Mistura'nın anayasa komitesinin kuruluş şekli ve yapısı konusunda karar verme yetkisine sahip olduğuna ve anayasa komitesinin genel merkezinin Cenevre'de bulunacağına vurgu yapıldı.

Öte yandan Mistura bir açıklama yaparak, son kongrede kaydedilen ilerlemelerden memnun kaldığına işaret ederek, anayasa komitesine ilişkin kararların alınmasıyla Suriye krizi çözümünün artık kağıt üzerinden gerçek anlamda uygulamaya geçtiğini söyledi. Mistura, anayasa komitesinin BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı karar gereğince, yeni anayasa hazırlayacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor