Romanya'nın ilk kadın başbakanı oldu

2018-01-30 10:34:41

Romanya'da iktidardaki Sosyal Demokrat Parti'nin (PSD) adayı Viorica Dancila, parlamentodan aldığı güvenoyuyla ülkenin yeni başbakanı olarak atandı. Viorica Dancila, Romanya'nın ilk kadın başbakanı oldu.

Romanya meclisi dün yeni hükümet üyelerinin sunumlarını dinledikten sonra oy verdi. Senato ve temsilciler meclisinden 465 millivekili arasında 419 kişi oylamaya katıldı. Oylamada 136 ret ve 1 çekimser oya karşı 282 kabul oyuyla Viorica Dancila Romanya'nın yeni başbakanı seçildi.

Viorica Dancila, aynı gün meclise siyasi programı anlatarak, halkın ilgilendiği meselelere değindi. Viorica Dancila, 2020 yılına kadar ülkenin Avrupa Birliği'nin (AB) güçlü ekonomilerinin ilk yarısında bulunmasını ve gençlerin Romanya'dan ayrılmaması ile yurtdışındaki vatandaşların anavatana dönmesini hedeflediğini kaydetti.

Bu hedefe ulaşmak için yeni hükümetin altyapı tesislerinin modernleşmesi için yatırımları artırması, insanların gelirini yükseltmesi ve yolsuzlukla mücadele etmesi gerektiğini dile getiren Viorica Dancila, 2020 yılına kadar Romanya'da 350 kilometrelik yeni otobanın ve 250 kilometrelik yeni modern demiryolununun inşa edileceği sözünü verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor