30. Afrika Birliği Liderler Zirvesi Etiyopya'da başladı

2018-01-29 10:41:30 CRI

30. Afrika Birliği Liderler Zirvesi, dün Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Afrika Birliği'nin merkezinde başladı.

Bu dönemki zirve kapsamında toplantıların ana konusu, “Yolsuzlukla mücadelede zafer kazanılması: Afrika'nın entegrasyonu için sürdürülebilir bir yol” olarak belirlendi. Çeşitli ülkelerin liderleri, iki gün süren toplantıda, Afrika Birliği reformu, Afrika'daki bütünleşme ve yolsuzlukla mücadele gibi konular üzerinde müzakereler yaptılar.

Zirveye katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün yaptığı kouşmada, BM ve Afrika Birliği arasındaki işbirliği ilişkilerinin pekiştirilmesi amacıyla, iki tarafın barış ve güvenlik, sürdürülebilir kalkınma, kadın ve çocuk hakları, göçmenlik ve yolsuzlukla mücadele dahil 5 alandaki işbirliğini güçlendirileceğini belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayti, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Arap Birliği'nin uzun zamandan beri Afrika Birliği'yle ortaklık ilişkilerine büyük önem verdiğini, gelecekte Afrika Birliği'yle barış ve güvenlik işlerindeki işbirliğinin güçlendirilmesi için çaba göstereceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor