Pentagon: Türkiye ile krizde değiliz

2018-01-26 10:44:49 CRI

Pentagon: Türkiye ile krizde değiliz

Pentagon Sözcüsü White, "Türkiye ile krizde değiliz. Türkiye bir müttefiktir ve onlarla çalışıyoruz. Ancak şu anki saldırı (Zeytin Dalı Harekâtı) dikkatleri dağıtıyor. Müttefikler olarak IŞİD ile mücadeleye odaklanmalıyız." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nın ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı operasyonlardan dikkatleri çekmeye neden olabileceğini ifade ederek Ankara'nın meşru güvenlik kaygıları olduğuna dikkat çekti ve ABD'nin Türkiye ile bir krizde olmadığını belirtti.

White, ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie ile düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin, "ABD'nin PYD/PKK'ya silah yardımını durdurması" talebine yönelik bir soruya White, "Şu anda Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz. Onlar bizim NATO müttefikimiz ve meşru güvenlik kaygıları var. Dolayısıyla onlarla görüşmelere devam edeceğiz." dedi.

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda bir krizin başlamak üzere olup olmadığına dair bir soruya ise White, "Türkiye ile krizde değiliz. Türkiye bir müttefiktir ve onlarla çalışıyoruz. Ancak şu anki saldırı (Zeytin Dalı Harekâtı) dikkatleri dağıtıyor. Müttefikler olarak elimizdeki göreve yani IŞİD ile mücadeleye odaklanmalıyız.” şeklinde yanıt verdi.

Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarına ve ulusal güvenlik menfaatlerine vurgu yapan Korgeneral McKenzie ise Afrin'deki operasyonların ABD'nin Suriye'de yürüttüğü IŞİD ile mücadeleyi "olumsuz" etkileyebileceğini savundu.

McKenzie, Türkiye'nin güvenlik kaygıları ile ABD'nin Suriye'de IŞİD ile mücadele amacını birbirine uyumlu hâle getirmeye yönelik Türk yetkililerle çalıştıklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor