“Çin AAYB'yi kontrol ya da domine etmiyor”

2018-01-24 15:12:00 CRI

Asya Altyapı Yatırım Bankası Başkanı Jin Liqun, Çin'in bankanın karar alma sürecini kontrol ya da domine etmediğini söyledi.

Çok taraflı bir kalkınma bankası olarak iki yıl önce kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) 84 üyesi bulunuyor.

AAYB Başkanı Jin, düşünce kuruluşları Bruegel ve Egmont Enstitüsü tarafından Brüksel'de organize edilen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, AAYB'nin sadece 18 aydır faaliyette olmasına karşın üç uluslararası derecelendirme kuruluşundan da en üst puanları aldığını söyledi.

Söz konusu kuruluşların kendisine “Çin bankayı nasıl kontrol ediyor, bankanın karar alma sürecini nasıl domine ediyor?” sorularını yönelttiğini hatırlatan Jin, bu sorulara “net bir hayır” ile cevap verdiğini, idari ekipte böyle bir durumun kesinlikle hissedilmediğini belirtti.

Asya ülkelerinin AAYB'deki hisse payı yüzde 75 iken, Asya dışındaki tüm ülkelerin hisse payı ise yüzde 25'e tekabül ediyor. Bankanın beş başkan yardımcısından üçü de Avrupa ülkelerinden geliyor.

Konuşmasında, Belçika'nın da birkaç hafta ya da ay içinde AAYB'ye tam üye olmasını sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Jin Liqun, “Avrupalıların bankaya katılımını istiyoruz” diye konuştu.

Jin, tüm kararların icra komitesi toplantılarında ele alındığını, şu ana dek müzakere edilmeksizin hiçbir karara varılmadığını da belirtti.

Başkan Jin Liqun, konuşmasının sonunda Çin makamlarından çok net bir mesaj aldığını, AAYB'nin bir Çin bankası değil, uluslararası bir banka olacağını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor