Davos Zirvesi başladı

2018-01-24 09:51:47

İsviçre'nin Davos kasabasında 1971 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak yapılan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantıları başladı.

Dünya Ekonomik Forumu'na yüzden fazla ülkeden siyasetçi, iş adamı, bilim insanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu yıl 48. düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Dünya Ekonomik Forumu, "Kırılgan bir dünyada, ortak bir gelecek" sloganı altında yapılacak.

Toplantılarda uluslararası güvenlik, sağlık, terör, sosyal medyanın etkileri, dördüncü sanayi devrimi, savaşlar, çevre ve küresel ekonomi, teknolojik değişim, yeni ekonomi yolları, jeopolitik rekabetler, açlık ve uluslararası işbirliğinin yeniden teyit edilmesi gibi önemli konular ele alınacak.

Zirve boyunca 400'ün üzerinde toplantı gerçekleştirilecek.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucu ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Klaus Schwab, yaptığı açıklamada "Yıllık toplantılarımız, ülkeler arasındaki ortak çıkarları yeniden gündeme getirerek ve toplumsal sözleşmeleri kapsayıcı büyüme ile yenilemek için çok kararlı bir taahhütte bulunarak bu fay hattının üstesinden gelmeyi hedefliyor" dedi.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset de açılışta yaptığı konuşmada, iklim değişikliği, terörle mücadele, barış ile güvenlik alanlarında farklı görüşlerin bulunduğunu kaydetti. Berset, 2018 yılında uluslararası işbirliğinin yapılması ve çok taraflılığın korunması gerektiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor