ABD, İran nükleer anlaşmasını “düzeltmek” için çalışıyor

2018-01-23 17:04:50

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran nükleer anlaşmasını görüşmek üzere Avrupa ülkelerine diplomatlardan oluşan bir ekip göndereceklerini söyledi.

İngiltere ziyaretini sonlandırarak Fransa'ya geçen Tillerson, Avrupa ülkeleri ve Avrupa Birliği yetkilileri ile konu üzerinde gayriresmî görüşmeler gerçekleştireceklerini, önümüzdeki döneme dair işbirliği formatını ve İran'la nükleer anlaşmadaki “kusurları” ele almayı sürdüreceklerini söyledi.

İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile birlikte dün gazetecilerin karşısına geçen Rex Tillerson, ABD'nin İran nükleer anlaşmasına taraf olan İngiltere, Fransa ve Almanya ile çalışma ekipleri kurduğunu belirtti. Tillerson, anlaşmada yapılacak düzeltmelerde izlenecek ilke ve yönteme dair müzakerelerin önümüzdeki hafta başlamasının beklendiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ise İran nükleer anlaşmasının temel içeriğinin değiştirilemez olduğunu, bu hedefe ulaşmak için yeterli özgüvene sahip olduklarını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ocak günü İran nükleer sorununda uzlaşılan “yaptırım muafiyeti” dönemini son kez uzattıklarını açıklamıştı. Trump, Kongre'nin ve Avrupa ülkelerinden sözleşmenin maddelerini düzeltmelerini talep ettiklerini, aksi takdirde ABD'nin sözleşmeden çekileceğini dile getirmişti.

İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında Temmuz 2015'te nükleer sorunla ilgili kapsamlı bir anlaşma sağlandı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından 31 Ağustos 2017'de açıklanan rapora göre de Tahran'ın nükleer anlaşmada üstlendiği yükümlülükleri yerine getirdiği tespit edildi.

Bunun ardından, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, geçtiğimiz yılın eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, İran nükleer anlaşmasının tamamen uygulandığını ve tekrar müzakere edilmesine gerek olmadığını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor