NATO Parlamenter Asamblesi'ne Zeytin Dalı Harekâtı mektubu

2018-01-23 10:57:23 CRI

NATO Parlamenter Asamblesi'ne Zeytin Dalı Harekâtı mektubu

NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Çonkar, Zeytin Dalı Harekâtı hakkında NATO PA Başkanı Paolo Alli ve uluslararası heyet başkanlarını bilgilendirmek amacıyla mektup yazdı.

NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO PA) Türk Grubu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin bölgesinde icra ettiği Zeytin Dalı Harekâtı hakkında NATO PA Başkanı Paolo Alli ve uluslararası heyet başkanlarını bilgilendirmek amacıyla mektup yazdı.

Çonkar, mektupta, "Türk Silahlı Kuvvetleri, hudutlarımızda güvenlik ve istikrarı sağlamak ve bölge halkını baskı ve zulmünden kurtarmak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD'e mensup teröristleri etkisiz hâle getirmeyi amaçlamaktadır." diye yazdı.

Çonkar, şöyle devam etti:

"Bu harekat kuşkusuz, birtakım unsurların (PKK, PYD-YPG, IŞİD ve türevleri) Türkiye ve dünyaya önemli bir güvenlik tehdidi oluşturması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sınırlarımızda terör örgütlerinin yol açtığı çatışmalar ve şiddet olayları, 370 bini Kürt olmak üzere 3,5 milyon masum insanı yurtlarını terk etmeye zorlamıştır. Bu insanlar bölgedeki tek güvenli liman olan Türkiye'ye sığınmıştır. Nitekim ülkemiz, bugün, dünyada mültecilere en büyük katkıyı sağlayan ülke konumundadır. Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı'nda olduğu gibi, sınırında oluşturulmakta olan terör koridorunu ortadan kaldırmayı, bölge insanına yönelik terör örgütlerinin baskısını sona erdirmeyi ve bölgedeki barışın yeniden tesis edilmesini amaçlamaktadır."

Çonkar, tıpkı Fırat Kalkanı Harekâtı'nda olduğu gibi Zeytin Dalı Harekâtı'nda da sivillere zarar vermemek ve tarihî alanları tahrip etmemek için azami özenin gösterildiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor