UNRWA'dan Filistinliler için küresel kampanya

2018-01-23 10:11:09 CRI

UNRWA'dan Filistinliler için küresel kampanya

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) fon oluşturmak için küresel bir kampanya başlattığı bildirildi.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin kuruluşa yapacağı yardımda kısıtlamaya gitme kararı nedeniyle yeni bir kampanya başlattıklarını ifade ederek, "UNRWA'ya acilen maddi katkı sağlanması için 'insanlık onuruna paha biçilemez' adıyla bir kampanya başlattık." dedi.

Bu kampanyayı başlatmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Krahenbühl, "Kampanyayı, ABD tarafından gerçekleştirilen üzüntü verici mali kesintiler nedeniyle başlatıyoruz. Bu daha önce benzeri görülmemiş bir kriz, şaşırtıcı ve zarar verici bir karar." diye konuştu.

Herkesi ve her kesimi, Filistinli mültecilerin ayakta durabilmesi için UNRWA'ya yardım etmeye ve destek olmaya çağıran Krahenbühl, "Filistinlilerin onuruna paha biçilemez. Bu kampanyayı başarılı hâle getirelim." diye konuştu.

Krahenbühl, UNRWA'nın okulları ile sağlık ve yardım merkezlerinin hizmete devam edeceğini vurgulayarak, UNRWA'nın yetkilerinin BM ile BM Genel Kurulu'nun koruması altında olduğunu vurguladı.

Filistinlilerin 70 yıldır siyasi haklarının olmaması nedeniyle haklarından mahrum olduklarını ve sıkıntılara maruz kaldıklarını ifade eden Krahenbühl, diğer insanlar gibi Filistinlilerin de haklarından mahrum edilemeyeceğini dile getirdi.

ABD yönetimi, geçen hafta, UNRWA'ya verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünün "tekrar gözden geçirmek üzere" askıya alındığını açıklamıştı.

Filistin İstatistik Merkezi'nin verilerine göre, UNRWA'da kayıtlı 5,9 milyon Filistinli mülteciden 2,1 milyonu Ürdün'de, 1 milyon 445 bini Gazze'de yaşıyor. Bunu sırasıyla Batı Şeria, Suriye ve Lübnan takip ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor