Davos Zirvesi yarın başlıyor

2018-01-22 18:41:52 CRI

İsviçre'nin Davos kasabasında 23-26 Ocak'ta gerçekleştirilecek 48'inci Dünya Ekonomik Forumu, 100'den fazla ülkeden 3 bine yakın iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisine ev sahipliği yapacak.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, küresel ekonomi, güvenlik ve çevre gibi konularda ortak çıkarlar doğrultusunda uluslararası işbirliğinin ele alınacağı 48'inci Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 70'e yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla toplanacak.


23-26 Ocak'ta gerçekleştirilecek Davos Zirvesi, 100'den fazla ülkeden de 3 bine yakın iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisine ev sahipliği yapacak. 


Küresel ölçekte faaliyet gösteren çok uluslu büyük şirketlerin temsilcileri de Davos Zirvesi'nde yer alacak.


"Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak" ana temasıyla düzenlenecek Davos Zirvesi'nde, 400'ün üzerinde oturum gerçekleştirilecek. Yarıya yakını kapalı bir biçimde düzenlenecek toplantılarda, ülkeler arasındaki ortak sorunlarla mücadelede uluslararası işbirliğini canlandırma konusuna odaklanılacak.


Zirvenin ana konuları arasında küresel ekonominin durumu, güvenlik ve çevre gibi başlıklar olacak. Toplantılarda, ekonomik toparlanmanın sürdürülebilirliği, ticaret, teknolojik değişim, çevreye verilen zararlar, refah paylaşımı, terörle mücadele, çok kutuplu dünyada yön bulmak, toplumsal bölünmelerin üstesinden gelmek ve para politikaları gibi alanlarda ortak çıkarlar doğrultusunda uluslararası işbirliğinin önemi ele alınacak.


Davos Zirvesi'nin açılış konuşmasını Hindistan Başbakanı Modi, kapanış konuşmasını ise ABD Başkanı Trump yapacak.


Davos Zirvesi'ne Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya katılacak.


Ekonomik Gelişmelerden Sorumlu Kurul'a bu yıl üye olarak atanan Mehmet Şimşek, belirli ülkelerin yer aldığı kurulun gerçekleştireceği toplantıda Türkiye'yi temsil edecek.


Şimşek'in, Davos'ta "Ortadoğu'da Yeni Bir Denge Arayışı", "Avrupa İçin Yeni Liderler", "Dünya Ekonomi Liderleri Gayri Resmi Toplantısı: Avrupa Birliği İçin Ortak Vizyon Oluşturma" ve "Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Büyüme Paradigması" başlıklı oturumlarda konuşma yapması bekleniyor.


Şimşek ve Ekonomi Bakanı Zeybekci, katılacakları oturumların yanı sıra, dünyanın önde gelen yatırımcı ve fon yöneticileriyle bir araya gelecek, ikili görüşmeler yapacak. 


Davos Zirvesi, geçen yıl ilk defa Çin'in en üst seviyede katılımına sahne olmuştu. Çin, 100'ün üzerinde resmi yetkili ve iş adamından oluşan bir delegasyonla Davos'a katılmıştı. Çin, bu adımıyla ticaret odaklı küresel sistemin öncü rolünü üstlenmeye çalışmıştı.


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen yılki zirvenin açılış konuşmasında, Davos'ta küreselleşmeyi savunmuş ve korumacı ekonomi politikalarına karşı çıkmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor