Sisi: Doğu Kudüs Filistin'in başkentidir

2018-01-21 16:16:03

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, ülkesini ziyaret eden ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya gelerek, Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdıklarını yineledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Konutu sözcüsünden dün yapılan bir açıklamada, Mısır'ın Filistin'in kararlılıkla yanında olduğu, Filistin halkının çıkarlarına saygı gösterdiği ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediği kaydedildi.

Açıklamada Mike Pence'in Filistin-İsrail barış görüşmesi sürecinde Mısır'ın oynadığı tarihi rolü ve Ortadoğu bölgesinin güvenliği ile istikrarını korumak için sağladığı katkıları takdirle değerlendirdiği ifade edildi. Ayrıca, Mike Pence'in Mısır'ın ABD'nin “önemli bir stratejik müttefiki” olduğunu söylediği belirtildi.

Mike Pence'nin geçen yılın Aralık ayında Mısır'ı ziyaret etmesi bekleniyordu ancak ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinden dolayı Mike Pence'nin gezisi ertelendi. Bundan sonraki süreçte Mike Pence, Ortadoğu bölgesini ziyaret eden ilk ABD'li üst düzey yetkili oldu. Mike Pence'nin gezi programında Mısır'dan sonra Ürdün ve İsrail bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor