ABD'de Çinli akademisyen Zhang Yingying cinayetinde yeni gelişme

2018-01-20 17:11:56

    ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'un Çinli akademisyen Zhang Yingying'i kaçırarak öldürdüğü gerekçesiyle Brendt A. Christensen adlı zanlıya idam cezasıyla yargılanmak üzere dava açılmasını onayladığı bildirildi.

   ABD İllinois Eyaleti Federal Savcılık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Christensen'in daha önce de cinayet işlediğine ve mağdura cinsel saldırıda bulunduğuna işaret edildi. Christensen'in ele geçirilen ses kayıtlarında katil olma arzusunu ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.

Federal Savcılık Ofisi'nin daha önce hazırladığı dava mektubunda, Christensen'in tüyler ürpertici suçlar işlediği, zanlının mağdurlarına ağır bedensel işkence uyguladığı belirtildi.

 Zhang Yingying'in avukatı Wang Zhidong basına verdiği demeçte, bahsi geçen son kararla ABD tarafından Christensen'in planlı olarak acımasızca suç işlediğinin tespit edildiği ve zanlıya en ağır cezayla yargılanmak üzere dava açıldığını söyledi. 

Zhang Yingying'in yakınları da ABD adalet bakanlığının son kararından teselli bulduklarına işaret ederek, bu kararın aile yakınlarının arzularını yansıttığını ifade etti.

Öngörülen plana göre, Christensen'in yargılanmasına yönelik mahkemenin ilk duruşması 27 Şubat'ta olacak.

  Çinli akademisyen Zhang Yingying, geçen yılın Nisan ayında ABD'ye gelerek, İllinois Üniversitesi'nin Urbana-Champaign okulunda ziyaretçi akademisyen olarak eğitim görmeye başladı. Ancak 9 Haziran'da siyah bir arabaya bindikten sonra kayboldu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 30 Haziran'da Zhang Yingying'in kaçırılmasına karıştığı gerekçesiyle 28 yaşındaki Christensen'i yakaladı. Ancak Christensen, suçu reddetti. ABD Federal Hukuk Jürisi geçen yılın Ekim ayında, Christensen hakkında adam kaçırma, cinayet ve yalan ifade vermeden suçlu buldu.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor