Guterres'ten kitle imha silahı vurgusu

2018-01-19 15:12:52

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kitle imha silahlarının dünya barışına ve istikrarına yönelik tehditleri arttırdığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'nde dün, kitle imha silahlarının sınırlandırılması ve güven önlemlerinin tesis edilmesi üzerine üst düzey tartışma toplantısı düzenlendi. Antonio Guterres, toplantıda bir konuşma yaptı.

Guterres konuşmasında, küresel çapta nükleer silahlara karşı duyulan endişenin, Soğuk Savaş döneminin sona ermesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ifade etti.

Nükleer silah gibi sorunlarda ABD ile Rusya'ya duyulan güvenin giderek azaldığına dikkat çeken Guterres, İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşmanın da sorgulandığını ve Suriye'de kimyasal silah kullanımının, kimyasal silahların küresel çapta yasaklanması sistemine ciddi tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Guterres, Kore Yarımadası'ndaki durumun, dünya barışı ile güvenliğinin karşı karşıya kaldığı en ciddi sınamalardan biri olduğunu söyledi.

Kuzey ve Güney Kore tarafından alınan, yeniden temas kanalları açma ve özellikle askeri iletişim kanallarını açma kararını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Guterres, Kuzey Kore'nin, Pyeongchang'da düzenlenecek Kış Olimpiyatları'na katılmasından da sevinç duyduklarını ifade etti.

Guterres, uluslararası toplumun, diplomatik çabaları bu tür küçük umutlar temelinde genişleterek ve bölgesel güvenlik zemini kurarak, Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, kitle imha silahlarının, tehditlerin ve askeri harcamaların sürekli arttığı, silah stoklarının fazla olduğu ve bölgesel gerginliğin tırmandığı bir zeminde ortaya çıktığını, bu nedenle de güven inşasının son derece önem taşıdığını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor