Çin: Kore Yarımadası'ndaki son diyalog olumlu

2018-01-18 20:28:12

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, son günlerde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC), PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları sebebiyle, yaptıkları diyalogu desteklediklerini duyurdu.

Lu Kang, iki tarafın mevcut diyalog ve işbirliğinin olimpiyatların gündemini aşan konuları da kapsamasını arzuladıklarını ifade etti.

Lu Kang açıklamasında, Kore Yarımadası'nda durumun yumuşatılmasının kolay olmadığını, dolayısıyla ilgili tarafların bu fırsatı değerlendirerek, barış görüşmelerini aktif ilerletmeleri, yarımadada durumun doğru yönde gelişmesine daha da öncülük etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Lu Kang açıklamasında, Kuzey Kore ve Güney Kore'nin temasları sürdürerek, diyalogda karşılıklı güven ve fikir birliği oluşturmalarının da önem taşıdığını söyledi. Tüm tarafların kabul edebileceği ortak çözüm planını ümit ettiklerine işaret eden Lu Kang, nükleer silahlardan arındırılmasıyla, Yarımada'da kalıcı barışın gerçekleştirilmesi hedefine ulaşmak için tüm tarafların ortak çabayı sürdürmeleri çağrısında bulundu.

İlgili habere göre, dün KC ve KDHC temsilcileri Panmunjom'da yaptıkları görüşmede, ortaklaşa grup oluşturarak Kış Olimpiyat Oyunları'na katılımlar konusunda anlaştı. Öte yandan, Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kyung-wha Kang yaptığı açıklamada, KDHC ile yaptıkları diyalogta Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun da ele alınabileceğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor