Lavrov, Çin ile ilişkileri değerlendirdi

2018-01-16 11:02:31 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Çin ile Kore Yarımadası nükleer sorunu, Suriye ve Avrasya entegrasyonu gibi uluslararası sorunlar üzerinde verimli işbirliği yaptıklarını belirtti.


Lavrov, dün Çin'in resmi haber ajası Xinhua'ya verdiği demeçte, şu an Kore Yarımadası nükleer sorununun dünyadaki en ciddi sorunlardan biri olduğuna işaret etti.


Rusya ve Çin'in bu sorunu çözmek için birlikte bir “yol haritası” ortaya koyduğunu dile getiren Lavrov, Kore Yarımadası sorunu çözümü için tarafların doğrudan diyalog kurması fikrini desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.


Lavrov Suriye sorunu ile ilgili olarak ise, Rusya ve Çin'in Suriye sorununun BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları temelinde, siyasi yollarla çözümünde ısrar ettiğini söyledi.


Lavrov, siyasi diyaloğa katılan Suriyeli muhalif grupların yeterli hoşgörü göstermesi ve geniş temsili yansıtması gerektiğini vurguladı.


Rusya ve Çin'in, Avrasya entegrasyonundaki işbirliğinin  ilerlediğine de dikkat çeken Lavrov, iki ülke liderinin Avrasya Ekonomik Birliği ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin kenetlenmesini aktif şekilde hızlandırmakta olduklarını belirtti.


Lavrov, bazı Avrasya Ekonomik Birliği üyelerinin Çin'le birlikte bazı somut ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmaları araştırdığını vurgulayarak, birliğin Shanghai İşbirliği Örgütü'yle işbirliği yapmaya başladığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor