Trump, İngiltere ziyaretini iptal ettiğini duyurdu

2018-01-12 19:27:26 CRI

ABD Başkanı Donald Trump, gelecek ay Londra'da yeni ABD büyükelçilik binasının açılışını yapacağı İngiltere ziyaretini iptal etti.

Başkanlıkta bir yılını tamamlamak üzere olmasına rağmen İngiltere'ye gitmemiş olan Trump'ın gezisinin, kendisini kaba, istikrarsız ve pek çok konuda kendi değerlerine aykırı bulan İngilizler tarafından protesto edilmesi bekleniyordu.

Trump, dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Londra ziyaretimi iptal etmemin nedeni (eski başkan Barack) Obama yönetiminin belki de Londra'nın en seçkin yerindeki en iyi büyükelçiliğini, kötü bir yerde yeniden kurmak için 1,2 milyar dolar gibi 'fındık fıstık parasına' satmış olmasından hoşnut olmamamdır." ifadesini kullandı.

Trump mesajında, "Kötü bir anlaşma. Kurdeleyi kesmemi istediler- HAYIR!" dedi.

ABD'nin, Thames Nehri kıyısında yeni bir büyükelçilik arsası alma ve Mayfair semtinin Grosvenor Meydanı'ndaki eski binayı satışa çıkarma kararı 2008 yılındaki başkan George W. Bush zamanında alınmıştı.

İngiliz makamları, ziyaretin iptali konusunda bir açıklama yapmadı.

Trump'ın başkanlığa gelmesinden sonra kendisini ziyaret eden ilk yabancı lider olan Başbakan Theresa May, Trump'a 2017 yılının sonuna kadar gerçekleşecek bir resmî ziyaret için davet yapmıştı.

İngiliz yetkililer, görkemli törenler ve Kraliçe II. Elizabeth ile görüşmenin programlandığı resmi ziyaretin hâlâ geçekleşmemiş olmasına rağmen, iptal edilen çalışma gezisinden ayrı olduğunu ve davetin geçerliğini koruduğunu söylüyorlar.

Grosvenor Meydanı'ndaki eski büyükelçilikteki bayrak bu ay indirildi. Nehrin güney kıyısındaki yeni bina ise, çevresindeki çok katlı rezidans binalarından 30 metre uzakta inşa edilmiş ve "gerçek bir kale" olarak tanımlanan bir yapı.

Binanın 1 milyar doları bulan maliyeti, Londra'daki bazı mülklerin satışıyla karşılandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor