Tunus'ta protestolar: 600 gözaltı

2018-01-12 15:30:00

Tunus'un birçok kentinde patlak veren protestolar dün de devam etti. Şiddet ve kaosa yol açan protestolarda bir protestocunun hayatını kaybettiği, 60 polisin yaralandığı, 50'den fazla polis aracının tahrip edildiği, en az 600 protestocunun tutuklandığı bildirildi.

      Tunus İçişleri Bakanlığı, tutuklananların orta yaş ve gençlerden oluştuğunu, bu kişilerin hırsızlık, kundakçılık, gasp gibi tahrip eylemleri yaptıklarını duyurdu. Bakanlık söz konusu eylemlerin protesto amacının çok dışında kalması nedeniyle göstericilerin kamu düzenini bozduğunu açıkladı.

     8 Ocak'ta başkent Tunus'ta başlayan protestolar, daha sonra da ülkenin 10'dan fazla eyaletine yayıldı. 8 Ocak akşamı bazı bölgelerdeki protestolar şiddete yol açtı. Protestocular, güvenlik memurlarına taş ve göz yaşartıcı bomba attı. Bir protestocu ise atılan göz yaşartıcı bombası nedeniyle solum yetersizliğinden hayatını kaybetti.

     Daha sonra protestolar, daha kötü yöne gitti. Tunus kentinin banliyösünde bir grup genç bıçak ve Molotof kokteyliyle bir trenin hareketini önlemeye kalkıştı. Ancak polislerin zamanında olay yerine gelmesiyle olayların kontrolden çıkması engellendi.

     Öte yandan, ülkenin Siliana eyaletinin batısındaki Kasserine eyaletindeki ünlü turistik Cerbe Adası gibi çeşitli bölgelerde şiddet olayları yoğunlaştı.

Edinilen bilgilere göre, protestolara ülkedeki yüksek pahalılık yol açtı. Hükümetin kısa süre önce yayımladığı maliye kanunu ise bu sorunu daha da kötüleştirdi.

Tunus Başbakanı Yusuf Şahit basına verdiği demeçte, halkın mevcut durumlardan şikayetçi olduğunu anladığını, eylemlere izin verileceğini ancak yasa dışı eylem yapanlara izin verilmeyeceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor