AB: İran nükleer anlaşmasını koruyoruz

2018-01-12 11:06:35

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Fransa, Almanya ile İngiltere dışişleri bakanları, AB ve üye ülkelerinin İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşmayı kararlılıkla koruduklarını yineledi.

Federica Mogherini dün İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüştükten sonra Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile basın toplantısı düzenledi.

Federica Mogherini, yaptığı açıklamada, İran nükleer anlaşmasının ana hedefi olan sıkı bir biçimde İran'ın nükleer planını denetlemeyi gerçekleştirdiğini kaydetti. Federica Mogherini, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) dokuz raporda İran'ın anlaşmada verdiği sözleri titizlikle tuttuğunu teyit ettiğini kaydetti.

İran nükleer anlaşmasının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde alınan kararla onaylanan çok taraflı bir anlaşma olduğunu dile getiren Federica Mogherini, küresel çapta nükleer silahsızlanma sisteminde kritik bir halka olan İran nükleer anlaşmasının bölgesel güvenlik ve Avrupa güvenliği için büyük önem taşıdığını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor