Güvenlik Konseyi'nde İran tepkisi

2018-01-06 16:46:15 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin dünkü oturumunda, ABD'nin isteğine üzerine İran'daki son gelişmeler ele alındı. Çin dahil Güvenlik Konseyi'nin birçok üyesi, bu duruma karşı çıktı.


Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen olağanüstü toplantıda, Ortadoğu'daki son durumun ele alınması talep edildi. Toplantıda, ABD'nin isteği üzerine ağırlıklı olarak İran'da son günlerde yaşanan protestolar görüşüldü.


Ancak Rusya, Çin ve Bolivya dahil Güvenlik Konseyi'ne üye birçok ülke, bir ülkenin içişlerinin Güvenlik Konseyi'nin gündemine dahil edilmesine karşı çıktı.


Toplantıda BM Siyasi İşler Departmanı Genel Sekreter Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun İran'daki son durum hakkında bilgi verdi.


Zerihoon, İran hükümetinin halkın yerli kaygılarını barışçıl yöntemle çözmesi ve halkı şiddetli çatışmalardan uzak tutmak için barışçıl protesto çağrısı yapması gerektiğini belirtti.


Çin'in BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Wu Haitao ise, İran'daki son gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini, İran hükümeti ve halkının çabalarıyla, ülkede istikrarın korunabileceğine ve kalkınmanın gerçekleştirebileceğine inandığını ifade etti.


Wu, İran'daki durumun uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturmadığını ve Güvenlik Konseyi'nin gündeminde yer almaması gerektiğine vurgu yaptı.


Wu, toplantıda şu an Ortadoğu'daki barış sürecini etkileyen çekirdek sorunların çözümüne yoğunlaşılması gerektiğine işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor