Venezuella'dan ABD'nin yaptırım kararına kınama

2018-01-06 15:42:54 CRI

Venezuella Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Venezuellalı yetkililere yönelik yaptırımları arttırma kararını kınadıklarını açıkladı.


Venezuella Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD hükümetinin Venezuella'ya yönelik yaptırımları sürekli arttırmasının yasadışı ve tek taraflı bir eylem olduğu gibi, uluslararası yasalar ile BM Tüzüğü'ne de tamamen aykırı olduğu belirtildi.


Açıklamada, ABD'nin daha önceden yürürlüğe koyduğu finansal yaptırımlar ise, Venezuella'nın gıda ve ilaç ithalatı ile uluslararası arenadaki finansal faaliyetlerine büyük engel yaratmakla suçlandı.


Venezuella ABD Büyükelçisi'nin de sürekli ülkenin demokrasisini ve toplumsal istikrarını baltalama faaliyetleri planlamakla suçlandığı açıklamada ayrıca, ABD hükümetinden dikkatini ABD içindeki ciddi şiddet ve toplumsal adaletsizlik sorunlarına yöneltmesi gerektiği ifade edildi.


ABD Maliye Bakanlığı tarafından aynı gün yapılan bir açıklamada, dört Venezuellalı yetkiliye yaptırım uygulanacağı duyurulmuştu.


Yaptırım uyarınca, söz konusu yetkililerin ABD ile ticari faaliyetleri yasaklanacak ve ABD'deki varlıkları dondurulacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor