Liderlerden 2018'de ekonomiyi güçlendirme çağrısı

2018-01-02 11:33:45

Uluslararası örgütlerin ve farklı ülkelerin liderlerinin 2018 yılına dönük hedef ve beklentilerini açıkladıkları konuşmalarda, ekonominin güçlendirilmesi ve krizlere karşı mücadele edilmesi konuları öne çıktı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yeni yıl konuşmasında, ülkeler arasındaki dayanışmanın güçlendirilerek sorunların birlikte karşılanması, insanoğlunun ortak değerlerinin korunması çağrısında bulundu.

Tüm dünyaya 2018 yılı için “kırmızı alarm” uyarısı yapan Guterres, 2017 yılında çeşitli çatışmaların tırmandığına ve yeni krizlerin ortaya çıktığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, “Uluslararası toplumdaki nükleer silah kullanımına dair endişe, Soğuk Savaş'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı, iklim değişikliğinin hızı bizim hareket hızımızı aştı. Dengesizlikler kötüleşti. İnsan hakları ihlalleri, milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının arttığını görüyoruz” dedi. Guterres, ayrıca 2018 yılından itibaren çeşitli ülkelerin dayanışmayı güçlendirerek düşmanlığı azaltmaları, çatışmaları ortadan kaldırmaları ve insanoğlunun ortak değerlerini korumaları çağrısında da bulundu.

Macron'dan terörle mücadele vurgusu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da 2017'nin son gününde halka seslenerek, 2018 yılında reformları sürdüreceklerini ve ülkeyi dayanışma içine sokacaklarını belirtti.

Macron, yeni yılda Akdeniz'in doğusu, Afrika'nın Sahel bölgesi ve ülke içindeki terörle mücadele çalışmalarının “aralıksız” olarak süreceğini vurguladı. AB'nin yeniden yapılandırılması konusuna da değinen Macron, “Daha fazla egemenlik, dayanışma ve demokrasiye sahip bir Avrupa'ya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise mesajında yeni yılın Rusya'daki farklı halklar için bir bayram olduğunu, Rus ailesinin bir arada yeni değişiklikler beklediğini ifade etti.

Putin, Rus halkına ülkenin barış ve refahı için çaba harcama çağrısında bulundu.

May: Brexit için müzakereler sürecek

İngiltere Başbakanı Theresa May da yeni yıl konuşmasında, 2018 yılında Brexit kapsamında AB tarafı ile ticaret ve güvenlik alanlarında müzakereler yapacaklarını söyledi.

May, küresel terörizmle mücadeleye katılarak ülkenin güvenliğini korumaya çalışacaklarının da altını çizdi.

Fiji Başbakanı Josaia Voreqe Bainimarama da konuşmasında ülke ekonomisinin üst üste 8 yıldır artış kaydettiğine dikkat çekerek, yeni yılda ülke ekonomisi için daha büyük çaba göstereceklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yeni yıl konuşmasında, önümüzdeki 10 ila 15 yılda refahın devam etmesine uygun koşullar yaratacaklarını ve ülkenin kalkınmasından tüm vatandaşların yararlanmasını sağlayacaklarını belirtti.

Merkel, AB ile ilgili olarak da Almanya'nın geleceğinin AB'nin geleceğiyle sıkı sıkıya bağlı olduğunu ifade etti. Üye ülkelerin dayanışmayı artırması gerektiğine işaret eden Merkel, bunun 2018 yılında “karar verici” nitelikte bir mesele olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor