Libya'daki şiddet olaylarının 2017 bilançosu: 433 ölü

2018-01-02 09:46:40 CRI

Libya'daki şiddet olaylarının 2017 bilançosu: 433 ölü

Libya'da 2017'de yaşanan çatışma, şiddet eylemleri ve yasa dışı infazlar sırasında 79'u çocuk, 10'u kadın, 433 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Merkezi Trablus'ta bulunan sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları Ulusal Komitesi'nin hazırladığı senelik raporda, "Ülkede 2017 boyunca yaşanan çatışma, şiddet eylemleri ve yasa dışı infazlar sırasında 79'u çocuk, 10'u kadın, 433 kişi hayatını kaybetti." denildi.

Raporda, Brak eş-Şatı, el-Ebyar, Kanfude, el-Berika, el-Hira, Terhune, Verşefane'de 201 yasa dışı infaz gerçekleştiği belirtilirken, "Bingazi, Derne ve Sirte kentlerindeki bombalı eylemlerde 157 sivil yaşamını yitirdi. Trablus, Sebha, Bingazi, Ez-Zaviye, Sabrata, El-Kura, Bevali, Hums kentlerindeki hedef gözetmeksizin düzenlenen saldırılar ve şiddet olaylarında ise 75 kişi öldü." ifadesine yer verildi.

Son bir yılda, 143 kişinin keyfi tutuklandığı, 186'sının kaçırıldığı kaydedilen raporda, gazeteci, aktivist ve insan hakları savunucuları aleyhinde keyfi gözaltı, şiddet ve tehdit gibi 34 yasa dışı eylemin kayıtlara geçtiği aktarıldı.


Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyi'ni Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış, ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki TM'de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

2011'den bu yana bazı silahlı gruplar arasında silahlı çatışmalara sahne olan Libya'da kendilerine ait silahlı güçleri olan hükümetler de iktidar mücadelesi veriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor