Guterres'ten yeni yılda dayanışma vurgusu

2018-01-01 17:40:01 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yayımladığı yeni yıl mesajında, tüm dünya halklarına sınamalarla birlikte mücadele etme ve herkes tarafından paylaşılan değerleri koruma çağrısı yaptı.


Guterres yeni yıl mesajında, mevcut sınamalar karşısındaki tek çözüm yolunun dayanışma olduğuna dikkat çekti ve “2018'in ilk gününde bir ricada bulunmuyorum; dünyamız için bir alarm, kırmızı alarm çağrısında bulunuyorum.” dedi.


Guterres, "2018'e başlarken birlik çağrısı yapıyorum, çatışmaları çözebilir, nefreti aşabilir ve herkesçe paylaşılan değerleri koruyabiliriz. Ancak bunu birlikte yapabiliriz" ifadelerini kullandı.


Çatışmaların derinleştiğini ve yeni tehlikelerin ortaya çıktığını vurgulayan Guterres, nükleer silah endişelerinin ise Soğuk Savaş döneminden beri en yüksek seviyeye çıktığı dile getirdi.

 

Guterres, bir yandan da iklim değişikliğinin etkilerinin endişe verici bir oranda kötüye gittiğine, eşitsizliklerin arttığına ve korkunç insan hakları ihlallerinin yaşandığına işaret ederek, milliyetçilik ile yabancı düşmanlığının yükselişe geçtiğini belirtti.


Dünyanın güvenli hale getirilebileceğine olan inancının altını çizen Guterres, çatışmaların çözülebileceğine, nefretin aşılabileceğine ve ortak değerlerin korunabileceğine işaret etti. BM Lideri, bu hedeflere ulaşılması için dayanışmanın vazgeçilmez öneme sahip olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor