Kuzey Kore, Kore Cumhuriyeti Kış Olimpiyat Oyunları'na katılacak

2018-01-01 16:51:50 CRI

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un, KDHC'nin Kore Cumhuriyeti'nin (KC) Pyeongchang kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları'na kafile göndermeyi istediğini belirtti.

Kim Jong-un, bugün yeni yıl için yaptığı televizyon konuşmasında, 2018'in aynı zamanda Kuzey Kore'nin kuruluşunun 70. Yıldönümü olduğunu belirtti ve halkı tebrik etti.

 Kim Jong-un, konuşmasında ayrıca KC'de Kış Olimpiyat Oyunları'nın düzenleneceğini ve bu yılın her iki ülke için de önemli bir yıl olduğunu söyledi.

Kış Olimpiyat Oyunları'nın bir ülkenin kendini tanıtması için güzel bir fırsat olduğunu belirten Kim Jong-un, KDHC'nin içtenlikle bu etkinliğin başarıyla düzenlenmesini istediğini ifade etti.

Kim Jong-un, KDHC'nin kafile göndermek dahil, hazırlık çalışmaları için her türlü yardımı yapabileceğini ve iki ülke yönetiminin bu konuda olağanüstü görüşme gerçekleştirebileceğini kaydetti.

Kim Jong-un, ikili ilişkilerin iyileştirilmesi için; önce askeri gerginliğin azaltılması, Kore Yarımadası'nda barışçıl bir ortam yaratılması, bölgede her türlü nükleer tatbikatın durdurulması ve gerginliği tırmandıran eylemlerden kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor