Beijing'de Filistin-İsrail Barış Konferansı düzenlendi

2017-12-23 20:49:58

Beijing'de Filistin-İsrail Barış Konferansı düzenlendi

Filistin-İsrail 3. Barış Konferansı 21-22 Aralık günlerinde Çin'in başkenti Beijing'de düzenlendi. Konferansta “İki Devletli Çözüm Temelinde Filistin-İsrail Çatışmasına Son Verilmesi” adlı ortak bildiri yayımlandı.


Filistin ve İsrail'den gelen sekizer kişilik heyetler “'farklı fikirlerden ortak düşünce arayışı' ilkesi ışığında iki tarafın liderlerinin alması gereken önlemler, iki ülkenin sivil toplumlarının rolü ve uluslararası toplumun rolü” olmak üzere üç başlığı ele aldı.


Çin'in Ortadoğu Sorunu Özel Elçisi Gong Xiaosheng, konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve sorumlu bir ülke olarak Çin'in Filistin-İsrail barışının kararlı destekçisi ve ilerleticisi olduğuna dikkat çekti. Gong, konferansın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dört maddeli çözüm önerisini yerine getirmek amaçlı olduğunu belirtti.


Konferansta, Filistin ve İsrail'in temsilcileri “iki devlet çözüm”ün tek uygulanabilecek plan olduğunu ve iki tarafın plan konusunda resmi taahhütte bulunması gerektiğini savundular. Filistin ve İsrail'in “iki devlet çözüm” planına aykırı olan tek taraflı eylemlerden vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Gong şunları konuştu: 


“İki ülkenin geleceği için, Yahudilerin yerleşimini durdurmak, Kudüs'ü semavi dinlerin kutsal yeri olarak korumak, Filistin-İsrail ilişkilerini zedeleyen girişimlere karşı önlem almak, Gazze'de insani durumla ilgili sıkıntılarla mücadelede işbirliği yapmak gibi somut adımlar atmalı.”


Gong Xiaosheng, ayrıca uluslararası toplumun barış sürecinin yeniden başlatılmasını desteklemesi çağrısında bulundu. Gong, Çin'in Filistin-İsrail sorununu yakından takip ederek uluslararası toplumla birlikte Ortadoğu'nun barış sürecine katkıda bulunmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor