BM: ABD'nin Kudüs statüsünü değiştirmeye çalışan adım gerçersiz

2017-12-22 10:32:17

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda onaylanan bir karar tasarısında, ABD'nin Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıdığı karar ya da girişimin geçersiz olduğu ve iptal edilmesi gerektiği kaydedildi. Karar tasarısında ayrıca, Kudüs'ün son statüsünün Filistin ve İsrail arasındaki doğrudan müzakereyle çözülebileceği açıklandı.

BM Genel Kurulu'ndan dün düzenlenen acil toplantıda, Kudüs'ün statüsü sorununun karar tasarısıyla ilgili bir oylama düzenlendi. Karar tasarısı, ABD hariç diğer 4 Güvenlik Konseyi daimi üyesi dahil toplam 128 ülke tarafından kabul edildi. ABD ve İsrail'in yanı sıra, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo ve Palau olmak üzere 9 ülke tasarıya karşı oy kullandı. Ayrıca 35 ülke çekimser kaldı.

Tasarı metninde “Kutsal Kudüs şehrinin statüsü, karakteri ve demografisini değiştirmeye yönelik herhangi bir adımın geçersiz, hükümsüz olduğu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararları uyarınca feshedilmesi gerektiği beyan olunur ve bu bağlamda tüm üye devletlerden Güvenlik Konseyi 478 (1980) sayılı kararı gereğince Kudüs şehrinde diplomatik misyon açmaktan kaçınması çağrısında bulunuluyor” ifadesine yer verildi.

Tasarıda aynı zamanda ilgili tarafların, uluslararası ve bölgesel örgütlerin iki devletli çözümü tehlikeye atan olumsuz yaklaşımlarını tersine çevirmesi ve BM kararları kapsamında Ortadoğu'da kapsamlı ve kalıcı bir barışın sağlanması için uluslararası ve bölgesel çabalara hız verilmesi çağrısında bulunuldu.

Çinli temsilci, yaptığı konuşmada, “iki devletli çözüm”ün Filistin sorununun siyasi çözümü için doğru bir yol olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumun BM'nin ilgili kararları, barışa ulaşabilmek için toprak verme ve Arap Barış Girişimi gereğince müzakerelerin yeniden başlatılması için çaba harcaması gerektiğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor