BM, Suriye'de muhalif bölgelere insani yardımı sürdürecek

2017-12-20 18:34:53 CRI

BM, Suriye'de muhalif bölgelere insani yardımı sürdürecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de muhalif bölgelere komşu ülkeler üzerinden insani yardım yapılması kararını bir yıl uzattı.

Mısır, İsveç ve Japonya'nın Güvenlik Konseyi'ne sunduğu karar 12 lehte oy ile kabul edilirken Rusya, Çin ve Bolivya çekimser kaldı.

BM'nin yeni kararı hakkında açıklamalarda bulunan Çin'in BM Daimi Temsilcisi Wu Haitao, Suriye'deki insani durumdan büyük endişe duyduklarını ve bu durumu iyileştirmeye yönelik çalışmalara önem verdiklerini belirtti. Suriye'de güvenlik koşullarının büyük ölçüde değiştiğini ve bu sayede insani yardımların ulaştırılmasının kolaylaştığını söyleyen Wu, insani yardım hareketlerinde ilerleme kaydedilmesi için uluslararası toplumun el ele vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Wu, Suriye'ye insani yardım gönderilirken BM'nin ilgili yönergelerine ve uluslararası hukuka uymak suretiyle Suriyelilerin tamamına zamanında yardım sağlanması gerektiğini dile getirdi. Sınır ötesi insani yardım operasyonlarının Suriye'nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermemesi ve BMGK'nın kararlarına uygun olması gerektiğini söyleyen Wu, ilgili operasyonların Suriye hükümetiyle koordinasyonu güçlendirerek BM'nin kontrolü altında sağlanmasının önemini vurguladı.

Bazı üyelerin sunduğu sınır ötesi insani yardımların denetiminin güçlendirilmesine dair tavsiyeler kabul edilirken, bazı üyelerin makul endişelerinin de tam olarak kabul edilmediğine dikkat çeken Çin temsilcisi, karar taslağının iyileştirilmesi gereken bölümlerinin olduğunu söyledi.

Suriye'de siyasi çözüm sürecinde kritik bir döneme girildiğini kaydeden Wu, uluslararası toplumu BM'nin ana arabulucu rolünü destekleyerek, ilgili tarafların barış görüşmeleriyle herkesçe kabul edilebilir bir çözüm bulmasına katkı sağlamaya çağırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor