ABD, Kudüs tasarısını veto etti

2017-12-19 09:33:24

Mısır'ın sunduğu Kudüs karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan ABD veto etti.

Güvenlik Konseyi'nde dün yapılan oylamada, 14 “evet” oyuna rağmen, ABD'nin ret oyu sebebiyle, söz konusu karar tasarısı veto edildi.

Mısır'ın BM'deki daimi temsilcisi Amr Abdüllatif Abdulatta oylamadan önce yaptığı konuşmada, karar tasarısının, Kudüs tarihi kentinin özelliğini ve nüfus yapısını değiştirmeye yönelik teşebbüsleri “sonuçsuz ve etkisiz” kılmayı amaçladığını belirtmişti. Tasarıda tüm taraflara Kudüs'e yabancı misyon göndermeme çağrısı yapıldı.

Çin'in BM'deki maslahatgüzarı Wu Haitao oylamadan sonra yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun birlik içinde çaba harcayıp Ortadoğu bölgesindeki barış, huzur ve barış sürecini koruması gerektiğini dile getirdi.

Fransa'nın BM'deki daimi temsilcisi Francois Delattre, Fransa'nın, her hangi bir üçüncü tarafın Kudüs'ün statüsüyle ilgili olarak tek taraflı aldığı karara karşı çıktığına dikkat çekti.

İngiltere'nin BM'deki daimi temsilcisi Matthew Rycroft, Kudüs'ün İsrail ve Filistin'in ortak başkenti olması gerektiğini, İngiltere'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin Tel Aviv'de kalacağını ifade etti. Rycroft, ilgili tarafların temkinli davranması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıştı ve ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınacağını ilan etmişti. Bu karara uluslararası toplum ciddi tepki gösterdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor