Kuzey Kore tatbikatı kınadı

2017-12-16 16:44:11 CRI

ABD, Japonya ile Güney Kore'nin kısa bir süre önce düzenlendiği füze erken uyarı tatbikatına Kuzey Kore'den kınama geldi. Kuzey Kore'den yapılan açıklamada, tatbikatın, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeleri daha da kötüleştirdiği ve bir provokasyon eylemi olduğu belirtildi.


Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Silahsızlanma ve Barış Enstitüsü Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamada, ABD'nin, Kuzey Kore'den fırlatılan füzeleri saptamak ve izlemek bahanesiyle Japonya ve Güney Kore ile birlikte kısa bir süre önce yeni bir tatbikat düzenlediği ifade edildi. Söz konusu tatbikatın, ABD önderliğinde bu yıl içinde gerçekleştirilen 4. füze erken uyarı tatbikatı olduğu vurgulandı.


Açıklamada, ABD'nin, Kuzey Kore'ye karşı Japonya ve Güney Kore'yle birlikte söz konusu tatbikatı düzenlemesinin füze savunma sistemi inşasının hızlandırılmasını amaçladığı ifade edildi.


Tatbikatın ayrıca ABD, Japonya ve Güney Kore arasında üçlü bir askeri ittifak kurulmasını da hedeflediğinin altı çizilen açıklamada, ABD'nin Asya Pasifik Bölgesi'nde askeri hegemonyasını korumak istediğine işaret edildi.


Açıklamada son olarak, ABD'nin bu tarz eylemlerinin Kuzey Doğu Asya bölgesinde yeni bir silahlanma yarışına ve soğuk savaşa yol açacağına dikkat çekildi.


ABD, Japonya ve Güney Kore'nin, 11-12 Aralık günlerinde Güney Kore ile Japonya denizlerinde füze erken uyarı tatbikatı yaptığı açıklanmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor