Japonya'da Nanjing Katliamı'nda ölenler anıldı

2017-12-14 10:38:08 CRI

Nanjing Katliamı'nın 80. yıldönümü dolayısıyla dün Japonya'da bir anma töreni düzenlendi. Törene 200'e yakın Japon vatandaşı katıldı.

Katliamdan şans eseri kurtulan Li Xiuying'in kızı Lu Ling, törende Japon vatandaşlarına annesinin hikayesini anlatarak, Japon işgalcilerin vahşi suçlarını gözler önüne serdi.

2004 yılında gözlerini dünyaya kapayan Li, katliamda Japon işgalciler tarafından 37 kez bıçaklandıktan sonra komaya girmiş ve Amerikalı doktorlar tarafından kurtarılmıştı, ancak o sırada karnındaki bebeği daha doğmadan yaşamını yitirmişti.

Annesinin yıllar boyunca vücudundaki yaraları göstererek Japon işgalcilerin suçlarını gün yüzüne çıkarmaktan vazgeçmediğini ifade eden Lu, annesinin Japon hükümetinden bir özür beklediğini, ancak son nefesine kadar bu özrü duyamadığını söyledi.

Japonya'da bazı militaristlerin İkinci Dünya Savaşı tarihini doğru ve tarafsız değerlendirmemesine rağmen, bazı kişiler bu tarihi gerçekleri kabul ederek Lu'nun annesini ziyaret ettiler.

Anma törenine katılan Nanjing Katliamı Tarihini Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Nanjing Tıp Üniversitesi'nden Profesör Meng Guoxiang, yaptığı açıklamada, katliamla ilgili sayısız delil bulunduğunu, bunun tartışılmaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor