ABD ile Rusya arasında füze gerginliği devam ediyor

2017-12-10 16:18:24

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya'nın Kısa ve Orta Menzilli Füzeler Antlaşması (INF) konusunda ABD'ye uyarıda bulunduğunu belirterek, ABD'nin INF ile ilgili bütün sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini açıkladı.       

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, önceki gün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kısa ve Orta Menzilli Füzeler Antlaşması'nı (INF) defalarca ihlal etmesini göz ardı etmeyeceklerini belirtmişti. Sözcü, buna karşılık olarak orta menzilli karasal füzeler konuşlandırabileceklerini de açıkladı.

        ABD'nin bahsi geçen suçlamasına karşı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov imzasıyla dün Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Rusya'nın öteden beri INF antlaşmasına uyduğuna dikkat çekilerek, ABD'nin INF antlaşmasına uymaması halinde, Rusya'nın buna karşılık verebileceğini kaydetti.

       Rusya'nın INF antlaşmasında yasaklanan karadan fırlatılan seyir füze (cruise missile) sistemi geliştirdiğinin iddia edildiğine işaret eden Ryabkov, ABD'nin bu suçlamasının asılsız olduğunu, Rusya'nın bahsi geçen sistemi geliştirmesi halinde, ABD uydusunun bunu tam anlamıyla gözlemleyebileceğini kaydetti.

       ABD'nin Romanya'da anti füze sistemi konuşlandırdığına, hatta bu sistemin 2018 yılında Polonya'da konuşlandırılabileceğine dikkat çeken Ryabkov,  bu sistemin sadece füzeleri önlemekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda Tomahawk tipi saldırı füzesi fırlatabileceğini, asıl bunun INF Antlaşması'nı ihlal ettiğini vurguladı.

ABD'nin, INF antlaşmasında yasaklanan karadan fırlatılan seyir füzesini geliştireceğini açıkça deklare ettiğini ifade eden Ryabkov, ABD'nin önümüzdeki günlerde anti füze antlaşmasından ayrılmayı tercih ettiği gibi,  INF antlaşmasından da ayrılabileceğini, Washington'un bahane arayışında olduğunu söyledi. Ryabkov, ABD'nin INF antlaşmasına dair suçlamalarla Rusya'yı korkutmaya çalıştığına işaret ederek, ABD'nin ekonomik ve askeri baskılarının işe yaramayacağını kaydetti.

ABD ve eski Sovyetler Birliği arasında 1987 yılında kısa ve orta menzilli füzeleri ortadan kaldırmayı öngören INF Antlaşması imzalandı. Buna göre iki ülke, menzili 500 ila 5500 kilometre arasında değişen ve karadan fırlatılacak seyir füzesi ve balistik füze üretmeme kararı aldı. Sovyetler Birliği'nin ardından Rusya, bu antlaşmaya uymaya devam etti. Bu antlaşma Soğuk Savaşı döneminde devletlerarası ilişkilerde istikrarın korunmasında önemli rol oynuyordu. Ancak ABD ve Rusya son yıllarda antlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle birbirlerini suçlamaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı önceki gün de bir açıklama yaparak, herhangi bir siyasi ön şart koyulmadan ABD ile INF Antlaşması konusunda diyalog kurmaya hazır olduklarını duyurdu. Ancak Rusya ültimatom şeklinde siyasi, askeri veya ekonomik yaptırımları kabul etmeyeceğini açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor