ABD'den Rusya'ya füze suçlaması

2017-12-09 16:17:35

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rusya'nın Kısa ve Orta Menzilli Füzeler Antlaşması'nı (INF) defalarca ihlal etmesini göz ardı etmeyeceklerini söyledi. Sözcü, buna karşılık olarak orta menzilli karasal füzeler konuşlandırabileceklerini de açıkladı.


Nauert dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın karadan fırlatılan seyir füze (cruise missile) sisteminin INF antlaşmasında belirlenen yasak bölgeleri kapsadığına işaret ederek, ABD'nin bu konuda Rusya nezdinden defalarca ciddi girişimde bulunduğunu, ancak Rusya'nın görüşmeyi reddettiğini vurguladı. Nauert, Rusya'nın ayrıca ABD tarafından ortaya koyulan delilleri yalanlamadığını sözlerine ekledi.


Nauert, Rusya'nın ihlal eylemlerini göz ardı etmeyeceklerine işaret ederek, sorunu öncelikle diplomatik yollardan çözmeye çalışacaklarını, ancak Rusya'nın INF antlaşmasına yeniden uymasını sağlamak için de ekonomik ve askeri yolları dışlamayacaklarını, böylece ABD ve müttefiklerinin güvenliğini koruyacaklarını vurguladı.


ABD ve eski Sovyetler Birliği arasında 1987 yılında kısa ve orta menzilli füzeleri ortadan kaldırmayı öngören INF Antlaşması imzalandı.  Buna göre iki ülke, menzili 500 ila 5500 kilometre arasında değişen ve karadan fırlatılacak seyir füzesi ve balistik füze üretmeme kararı aldı. Sovyetler Birliği'nin ardından Rusya, bu antlaşmaya uymaya devam etti. Bu antlaşma Soğuk Savaşı döneminde devletlerarası ilişkilerde istikrarın korunmasında önemli rol oynuyordu. Ancak ABD ve Rusya son yıllarda antlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle birbirlerini suçlamaya başladı.


Rusya Dışişleri Bakanlığı dün bir açıklama yaparak, herhangi bir siyasi ön şartı koyulmadan ABD ile INF Antlaşması konusunda diyalog kurmaya hazır olduklarını duyurdu. Ancak Rusya ültimatom şeklinde siyasi, askeri veya ekonomik yaptırımları kabul etmeyeceğini açıkladı.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor