Güvenlik Konseyi'nde ABD'ye Kudüs tepkisi

2017-12-09 16:14:32 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen özel oturumda ABD Başkanı Donald Trump'ın kısa süre önce yaptığı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma açıklaması ele alındı.

ABD dışındaki dört güvenlik konseyi daimi üyesi ve daimi üye olmayan on ülke, Trump'ın açıklamasından duyulan hoşnutsuzluğu ifade etti, taraflar Ortadoğu'da doğabilecek yeni gerginliklerden kaygı duyulduğunu belirtti.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Trump'ın kararının ardından bölgede şiddetin tırmanabileceğini ve barış hedefini uzaklaştıracak tek taraflı eylemlerin ciddi risk taşıdığını söyledi.

Çin'in BM maslahatgüzarı Wu Haitao, oturumda yaptığı konuşmada, anlaşmazlıkları şiddetlendirecek ve durumu daha da karmaşık hale getirecek girişimlerden kaçınılması çağrısında bulundu.

Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vasily Nebenzya, Kudüs sorununun müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğini savunan Rusya'nın, ilgili taraflara temkinli davranarak tehlikeli sonuçlar doğurabilecek eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptığını söyledi.

İngiliz daimi temsilcisi Mattew Rycroft, bu konuyu İsrail ve Filistin'in müzakere yoluyla kendi aralarında çözmeleri gerektiğini belirterek, İngiltere'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin Tel Aviv'de kalacağını ekledi.

Fransa'nın BM daimi temsilcisi Francois Delattre'den “iki devletli” çözüme destek açıklaması geldi.

Diğer yandan İsveç, Mısır, Bolivya, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, Ukrayna ve Uruguay gibi ülkelerin temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda Trump'ın Kudüs kararından esef duyduklarını ifade ettiler.

ABD'ye yöneltilen eleştirilere yanıtsa, bu ülkenin BM daimi temsilcisi Nikki Haley'den geldi.

Haley, Trump'ın kararının soru işaretleri ve kaygıları artıracağını bildiğini, ancak kararın İsrail ile Filistin arasındaki barışın ilerletilmesine yönelik olduğunu savundu. Haley, Trump'ın yaptığı açıklamalara benzer şekilde, ABD'nin daha önce hiç olmadığı kadar barışa bağlı olduğunu ve bu hedefe her zamankinden daha yakın olabilecekleri inancını taşıdıklarını savundu. Haley, Trump'ın açıklamalarını her kim şiddete bahane olarak kullanırsa barış için uygun bir ortak olmadığını ortaya koyacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor