“İngiltere ile ilişkiler 'altın çağını' yaşıyor”

2017-12-08 10:11:41 CRI

“Çin-İngiltere Kültürel Değişim Mekanizması 5. Toplantısı” Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong ve İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'un ortak başkanlığında dün Londra'da yapıldı.


Liu Yandong, bu yılın iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45. yıldönümü olduğunu anımsatarak, ikili ilişkilerin Çin ve İngiltere liderlerinin stratejik önderliğinde “altın çağ”a girdiğini kaydetti.


Liu, iki ülke arasında üst düzey kültürel değişim mekanizmasının kurulmasından bu yana geçen 5 yıl içinde eğitim, bilim ve teknoloji, kültür, sağlık, spor, gençlik, turizm, basın ve medya ile yerel işbirliği alanlarında 50 işbirliği anlaşmasının imzalandığını ve 72 işbirliği projesinde sonuç alındığını ifade etti.


Liu, iki ülkenin kültürel değişimin kalitesini ve seviyesini devamlı olarak yükselterek, altın çağ yaşayan ikili ilişkilerin derinlemesine gelişmesine daha sağlam toplumsal zemin hazırlaması ve Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişimi ile dünyanın barışı ve refahına yeni katkılarda bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.


Jeremy Hunt ise, mekanizmanın oluşturulmasından bu yana kazanılan zengin sonuçları takdirle değerlendirerek, kültürel değişimin iki ülke halkları arasındaki dostluk ve işbirliğinin pekiştirilmesi için taşıdığı büyük öneme vurgu yaptı.


İngiliz bakan, Çin'le birlikte ikili kültürel değişim ve işbirliğinde daha çok sonuç elde etmek için ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarına işaret etti.


Liu ve Hunt daha sonra, “Çin-İngiltere Üst Düzey Kültürel Değişim Mekanizması 5. Toplantısı Ortak Açıklaması”na imza attı ve ilgili alanlarda 10 işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor