BM Çevre Konferansı sona erdi

2017-12-07 11:21:58

Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen 3. BM Çevre Konferansı dün sona erdi. Katılımcılar konferansta, kirliliğin önlenmesi ve ıslahı için derhal büyük çaplı ve eşgüdümlü bir şekilde harekete geçilmesi çağrısında bulundu.


Konferansta, ilk kez Çevre Bakanları Açıklaması yayınlandı. Açıklamada, hava, toprak ve su kirliliğinin önlenmesi ile ıslahı için harcanan çabalara destek verileceği belirtildi.


Açıklamada ayrıca, çevre alanındaki AR-GE çalışmalarının geliştirilerek dönüşümlü ekonomi temelinde oluşturulan sürdürülebilir yaşam tarzlarının teşvik edileceği ve kirliliğe karşı yasama ile yürütme çalışmalarının güçlendirileceği kaydedildi.


Konferansta, deniz çöpleri ve mikro plastikler ile başa çıkılması, hava kirliliğinin önlenmesi ve akü kaynaklı kurşun zehirlenmelerinin giderilmesi gibi konularda bağlayıcılığı olmayan 13 adet karar da onaylandı.


Ana teması “Kirliliği Olmayan Bir Yerküreye Doğru” olarak belirlenen ve 3 gün süren söz konusu konferansa, 100'ü çevre bakanı olmak üzere 4 binden fazla hükümet yetkilisi ile iş çevrelerinden liderler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor