“3. BM Çevre Konferansı” başladı

2017-12-05 10:33:13 CRI

“3. Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Konferansı” dün Kenya'nın başkenti Nairobi'de başladı.


3 gün sürecek konferansta, siyasi ve ticari çevreler ile sivil kuruluşlardan 4 binden fazla katılımcı kirlilikle mücadele önlemlerini ele alacak.


Ana konusu “Kirliliği Olmayan Bir Yerküreye Doğru” olarak belirlenen konferans, hükümetler, işletmeler, sivil kuruluşlar ile bireylerin güçlerini bir araya getirerek, her türlü kirliliğe karşı harekete geçmeyi amaçlıyor.


Konferansın başkanlığını yürüten Kosta Rika Çevre ve Enerji Bakanı Edgar Gutierrez, ortak hedefin kirliliği azaltan önlemler alınması olduğunu belirtti.


Edgar Gutierrez, daha güçlü kolektif eylemler alınarak dünyanın daha temiz bir hale getirilebileceğini ve sayısız hayatın kurtarılabileceğini ifade etti.


BM Çevre Programı İcra Direktörü Erik Solheim, konferansta alınacak cesur kararların insanlığın kendisini ve yerküreyi kirlettiği mevcut ciddi durum karşısında son derece büyük önem taşıdığını kaydetti.


Solheim, çevreyle ilgili bütün karmaşık küresel sürecin tek bir cümleyle özetlenebileceğini, onun da “insanlığın ve yerkürenin korunması” olduğunu söyledi.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise konferansa gönderdiği mesajda, kirlilikten arındırılmış bir yerküre oluşturulması hedefine ulaşılmasının uzun vadeli çabalar gerektirdiğine dikkat çekti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor