ÇKP parti inşası deneyimlerini paylaşmaya hazır

2017-12-03 15:49:47 CRI

ÇKP parti inşası deneyimlerini paylaşmaya hazır

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasî Bürosu Daimî Üyesi ve Merkez Komitesi Genel Sekreteri Wang Huning, ÇKP'nin diğer ülkelerin siyasî partileriyle parti inşası alanındaki deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Wang, dün Beijing'de ÇKP ile Dünya Siyasî Partileri Üst Düzey Diyalog Toplantısı'na katılan dünya genelinden siyasî partilerin liderleriyle görüştüğü esnada söz konusu açıklamayı yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, diyalog toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, dünyadaki siyasî partilere, insanoğlu için ortak kader topluluğunun kurulması ve güzel bir dünyanın yaratılmasında yönlendirici rolü oynama çağrısında bulundu. Wang Huning, bu görevi yerine getirmek için, siyasî partilerin yetenek inşasını güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Wang, merkezi liderliğinde Xi Jinping'in yer aldığı ÇKP Merkez Komitesi'nin önderliğinde parti inşasına büyük önem verdiklerini ve parti içinde sıkı yönetim uyguladıklarını belirtti.

ÇKP'nin, Merkez Komitesi'nin otoritesini ve merkezi liderliğini güçlendirme ve iktidar kabiliyetini geliştirme konusunda büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çeken Wang, dünyadaki diğer siyasî partilerle deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang da, dün toplantıya katılan parlamento liderliği görevini de üstlenen bazı siyasî parti liderleriyle yaptığı görüşmede, ÇUHM'nin diğer ülkelerin parlamentoları ve uluslararası parlamentolarla temas ve işbirliğini yoğunlaştırarak, insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasına katkı sağlamak için çaba göstereceklerini ifade etti.

Görüşmelere katılan diğer ülkelerin siyasî parti liderleri, Xi'nin konuşmasını takdirle değerlendirdi. ÇKP ile Dünya Siyasî Partileriyle Üst Düzey Diyalog Toplantısı'nın tarihte benzeri görülmemiş büyük bir girişim olduğuna dikkat çeken yabancı liderler, toplantının kurumsallaşmasını sağlamak için ÇKP ile ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor