Ukrayna, AB ve NATO üyelikleri için referanduma gidecek

2017-12-02 17:23:04 CRI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, dün Kiev'de yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üyelikler için referandum yapılacağını dile getirdi.

Ukrayna'nın resmi haber ajansının haberine göre, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, dün Kiev'de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Avrupa ve Atlantik ile birleşme politikamız değişmeyecektir. Ukrayna AB ile NATO'ya üye olma konusunu mutlaka referanduma taşıyacaktır ve o gün çok uzakta değildir” ifadelerini kullandı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Ukrayna'nın modern ve bağımsız bir ülke yolculuğunu başlattığını hatırlatan Poroşenko, bugüne kadar karşı karşıya kaldıkları en önemli görevin bağımsızlıklarını korumak olduğunu vurguladı.

AB ile Ukrayna arasında yıllar süren müzakerelerin ardından kabul edilen Ortaklık Anlaşması'nın 2014'ün Mart ve Haziran aylarında siyasi ve ekonomik kısımları ayrı ayrı imzalandı. Aynı yılın eylül ayında Ukrayna Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu anlaşmayı onaylayarak, Ukrayna'nın AB üyeliğine giden yolu açtı. 1 Eylül 2017 itibarıyla anlaşma geçerliliğini koruyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor