Balistik füzenin ardından Güvenlik Konseyi acil toplandı

2017-11-30 14:44:28

     Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti KDHC) balistik füze denemesinin ardından BM Güvenlik Konseyi acil toplandı.


     Söz konusu denemenin Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını ihlal ettiğine işaret edilerek, bunun bölgesel ve küresel barış ve istikrara ciddi bir tehdit oluşturduğu, Kuzey Kore'nin derhal bu tehlikeli eylemleri durdurması gerektiği açıklandı.


BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman toplantıda yaptığı konuşmada, Kore Yarımadası'nda durumun giderek ciddileştiğini ifade ederek, sadece siyasi çözüm yoluyla Kore Yarımadası'nda nükleer krizin önlenebileceğini kaydetti. Feltman, Güvenlik Konseyi üye ülkelerinin bu konuda ortak adım atmaları çağrısı yaptı.


Çin'in BM daimi heyeti maslahatgüzarı Wu Haitao, mevcut gelişmeler altında Güvenlik Konseyi'nin tarihi sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğine işaret ederek, sorunun barışçı, diplomatik ve siyasi yollardan çözülmesinde ısrarcı olunması, Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın korunması için katkı sağlanması gerektiğini vurguladı.


Wu Haitao, ilgili tüm tarafların bu hedefe ulaşılması için çaba harcamalarının ve taahhütlerini yerine getirerek yapıcı rol oynamalarının önemine değindi.


Wu Haitao, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefinde ısrarlı olacaklarını belirtti.


ABD'nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley ise toplantıda yaptığı konuşmada, tüm dünya ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına sadık kalmalarının yanı sıra, Kuzey Kore'ye çok taraflı yaptırım uygulanması ve bu ülkeyle tüm bağlantıların kesilmesi gerektiğini söyledi.


Konuşmasında savaş ihtimaline de değinen Haley, ABD'nin savaşa başvurma niyetinde olmamasına rağmen, Kuzey Kore'nin kışkırtıcı eylemlerini sürdürmesi halinde, ABD'nin “tahrip edici bir darbe” indirebileceğini söyledi. 

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor