Türkmenistan'ın tarafsızlık statüsünün tanınması Beijing'de anıldı

2017-11-29 19:06:03 CRI

BM Genel Kurulu'nda Türkmenistan'a “Daimî Tarafsız Ülke” statüsünün tanınması ve Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla Türkmenistan'ın Beijing Büyükelçiliği'nde dün bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkmenistan Beijing Büyükelçisi Chinar Rustemova, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Daimî Tarafsız Ülke” statüsünün tanınmasından bu yana ülkesinin her zaman tarafsızlık politikasını izlediğini, başta ABD, Rusya, Çin ve AB olmak üzere diğer ülkeler ve örgütlerle dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirdiğini belirtti.

Türkmenistan-Çin ilişkilerinden bahseden Rustemova, bu yılın iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25. yılı olduğunu ve Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini kaydetti.

Rustemova, 2018'de iki ülkenin zengin içerikli etkinlikler düzenleyerek Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un ileri sürdüğü “Kadim İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması” projelerini hayata geçirmek için çaba göstereceklerini vurguladı.

12 Aralık 1995'te BM 50. Genel Kurulu'nda onaylanan kararla Türkmenistan'a “Daimî Tarafsız Ülke” statüsü tanındı. Geçen 2 Şubat'ta toplanan BM 71. Genel Kurulunda Türkmenistan'ın ortaya koyduğu “Uluslararası Tarafsızlık Günü” kararı onaylandı. Karara göre, her yılın 12 Aralık günü, “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak anılıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor