Başbakan Li: Çinli turistlerin Slovenya'ya gitmesini teşvik edeceğiz

2017-11-29 10:42:57 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Macaristan'daki temasları kapsamında CEEC (Orta ve Doğu Avrupa) ülkelerinin hükümet liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Li dün Budapeşte'te Slovenya Başbakanı Miro Cerar'la bir araya geldi.

Li Keqiang, Çin-Orta ve Doğu Avrupa işbirliğinin bölge ötesi ekonomik işbirliği mekanizması olarak Çin-Avrupa işbirliğinin önemli bir parçası olduğuna işaret etti.

Başbakan Li, Çin ve Slovenya'nın 16+1 işbirliği platformunu değerlendirerek, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) arasındaki işbirliğini ve Çin-Avrupa işbirliğini ortaklaşa hızlandırmaları arzusunu dile getirdi.

Çin-Slovenya ilişkilerinin hızla gelişmesinden memnun olduklarını ifade eden Li, Slovenya'da rekabet gücüne sahip olan tarım ürünleri ithal etmeye hazır olan Çin'in daha fazla Çinli turistin Slovenya'ya seyahat etmesini de teşvik ettiğini kaydetti.

Başbakanı Li Çin işletmelerinin Slovenya'da otomobil imalatına katılacağını, iki ülke arasındaki kültürel temas ve işbirliğinin güçlendirileceğini ifade etti.

Slovenya ile Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin yanı sıra ekonomik ve ticari işbirliğinde büyük ilerlemeler kaydedildiğini hatırlatan Slovenya Başbakanı Cerar, iki tarafın tarım, otomobil, turizm, uzay, bilimsel araştırma ve kış sporları gibi alanlarda işbirliğini güçlendirerek, işbirliğinin katma değerini yükseltmeye hazır olduğunu kaydetti.

Slovenya'nın Çin'le kültür ve eğitim alanında ortak etkinlikleri artırarak kültürel temasları yoğunlaştıracağını vurgulayan Cerar, iyi bir dost olarak Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ve Avrupa'yla işbirliğini hızlandırmasına destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor